Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment
PDF
Marcelissen SR2 4 1750
price on request
Contact the seller
Call me back
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 1 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 2 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 3 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 4 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 5 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 6 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 7 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 8 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 9 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 10 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 11 - Machineryline
Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment | Image 12 - Machineryline
Interested in the ad?
1/12
PDF
Price:
on request
Ask for price
Notify me when price changes
Contact the seller
Type: other food processing equipment
Net weight: 143 kg
Location: Netherlands Oosterhout6515 km to "United States/Columbus"
Seller stock ID: f1731ce290df
Placed on: Apr 14, 2026 AD
Description
Power: 0.37 kW
Current frequency: 50 Hz
Voltage: 400
Overall dimensions: 1.03 m × 2.27 m × 1.23 m
Condition
Condition: used
Additional services
More details — Marcelissen SR2 4 1750 other food processing equipment
Sliver Remover Marcelissen SR2 4 1750 De sliver remover Marcelissen SR2-4-1750 is speciaal ontwikkeld voor het efficiënt verwijderen van te dunne en kleine snijresten bij de verwerking van aardappelen, friet, wortels en andere knolgroenten. Deze robuuste machine optimaliseert uw productielijn en verhoogt de productkwaliteit. De Slither Remover SR2-4-1750 verwijdert effectief breukstukken en ongewenste kleine delen uit het snijproces. Hierdoor ontstaat een constantere productmaat, minder uitval en een hogere opbrengst. Ideaal voor frietproductie, groenteverwerking en industriële voedselverwerking waar kwaliteit en efficiëntie centraal staan. Voorzien van wateraansluiting Invoerhoogte: 1210 mm Uitvoerhoogte: 940 mm Lengte rollen: 1750 mm Spanning: 400 V (3 + N, 50 Hz) Vermogen: 0,37 kW Gewicht: 143 kg Afmetingen (B x D x H): 2270 x 1030 x 1230 mm
Type machine: Sliver Remover
Materiaal: RVS
Spanning: 400V (3+N, 50Hz)
Afmetingen (BxDxH): 2270x1030x1230mm
merk: Marcelissen
Important
This offer is for guidance only. Please request more precise information from the seller.
Purchase tips
Safety tips
Seller Verification
Price Check
Do not buy products which price is too different from the average price for similar equipment.
Doubtful prepayment
Varieties of this fraud may include:
  • Transfer of prepayment to the card
  • Transfer to the “Trustee” account
  • Such a request should be alarming, most likely you are communicating with a fraudster.
  • Transfer to a company account with a similar name
  • Substitution of own details in the invoice of a real company
Found a fraud?
Let us know
Safety tips
Similar ads
Price on request
Other food processing equipment
4.08 HP (3 kW)
Netherlands, Oosterhout
Areska BV
4 years at Machineryline
2.04 HP (1.5 kW)
Netherlands, Oosterhout
Areska BV
4 years at Machineryline
2019
Netherlands, Emmeloord
STC Food Solutions
Subscribe to receive new ads from this section
Clicking here, you consent to our privacy policy and user agreement.
2002
4.08 HP (3 kW)